Sağlıklı Yaşam İçin Uymanız Gereken Önemli 5 Adım

Herkesin COVID-19 süresi boyunca takip ettiği konulardan birisi ise sağlıklı yaşamdır. Bu süreçte alınan kilolar, süreç içerisinde beslenme, hareketsiz kaldığımızdan dolayı aldığımız yağlar hepimizin kafasında “Ben bunları nasıl halledeceğim?” sorusu uyandırıyor. Bu yazımızda sizlere sağlıklı yaşam ve dengeli beslenme ile alakalı öneriler paylaşacağız.

Bol Su İçin

Sağlıklı yaşamın en önemli faktörlerinden birisi de bol bol su tüketmekten geçiyor. Günde en az 2 litre su tüketimi yapmalısınız. Su tüketimi hem yediğiniz besinleri sindirmenize katkı sağlıyor, hem de böbreklerinizin daha sağlıklı çalışmasına olanak sağlıyor.

Hareketsiz Kalmayın

Hareketsiz kalmak, beraberinde kilo ve yağ artırımını getirecektir. Bunları engelleyebilmeniz için hareket etmelisiniz. Dışarı çıkamıyorsanız bile ev içerisinde belirli egzersizler gerçekleştirin. İnternet üzerinde bir sürü egzersiz programları mevcut. Bunlardan birini indirip ve adımları takip edin.

Düzensiz Uyumayın

Sağlıklı bir bireyin, günde 6 saat uyuması vücuda yeterlidir. Uyuma saatlerinizi buna göre ayarlayarak hareket edin. 6 saat uykudan sonra daha çok vaktiniz kalır hem de daha çok kalori harcama fırsatı elde edersiniz.

Sağlıksız Besinlerden Uzak Durun

Sağlıklı yaşamın en önemli faktörlerinden birisi de abur cubur tarız, fast food tarzı besinlerden uzak durmanız olacaktır. Olabildiğince meyve ve sebze tüketmeye çalışın.

Ara Öğün

Ana yemeğinizin ardından belirli porsiyonlarda ara öğünler ile kendinizi ödüllendirin. Her gün farklı bir ara öğün seçerek bunları tüketin. Kuru yemiş tarzı, yeşil çay tarzındaki öğünleri tüketmeye özen gösterin.

Benzer Konular

Leave a Comment