Bir An Önce Okunması Gereken Kitap: Şeker Portakalı

Bir an önce okunması gereken kitap: Şeker Portakalı. Sık sık kitap okuyan, kitaplarla iç içe yaşayan kitap kurtlarının mutlaka kitaplığında Şeker Portakalı kitabı bulunmaktadır. Bu yazımızda Jose Mauro De Vasconcelos’un yazdığı adeta bir başyapıt niteliği taşıyan, 7’den 70’e her yaş grubunun okuması gereken Şeker Portakalı kitabından bahsedeceğiz.

Öncelikle kitabın harika bir kitap olduğunu tekrarlayarak başlıyorum. Jose Mauro De Vasconcelos, küçüklük anılarından da bahsettiği ve 12 günde yazmış olduğu Şeker Portakalı kitabını bu kadar kısa sürede yazdığını, ancak kitabı çocukluğunda uzun yıllar boyunca yaşadığını dile getiriyor. Şeker Portakalı kitabı kısa bir roman olduğu için okurken sıkılmayacak ve kolaylıkla olayları hazmedeceksiniz. Aileler genellikle çocukları için alsa da, bir çocuğun hayatına dair derin izler taşıyan bu romanı kendileri de mutlaka okumalıdır.

Kitap 9 bölümden oluşmaktadır. Ana kahramanımız olan Zeze adındaki bir çocuğun başından geçen olaylar ve bu olaylara nasıl tepki verdiğini kitapta görebilirsiniz. Zeki bir çocuk olan Zeze’nin hayata bakış açısını yazar çok güzel ele almış. ‘Son itiraf’ adlı kitabın son bölümünde ise çok duygulanacak muhtemelen göz yaşlarınızı tutamayacaksınız.

Şeker Portakalı Kitabının Özeti

5 yaşında küçük bir çocuk olan Zeze, fakir bir ailede doğmuş 12 kardeşten biridir. Büyük kardeşin bir sonraki kardeşe bakmakla sorumlu olduğu evde Zeze’nin baktığı birde küçük kardeşi vardır. Zeze hayatı kendi içerisinde yaşar, hayatı kendi kendine öğrenmeye çalışır. Öğrenmeye olan merakı ve azmi sayesinde farklı bakış açıları kazanarak karşılaştığı olaylara karşı en doğru tepkiyi vermeye çalışır. Çoğunlukla karşılaştığı olayların sonrasında ailesi tarafından dayak yer. Zeze yaşı gereği yaramaz olduğu için çevresi tarafından yaramaz bir kişilik olarak bilinir. Bu yaramazlıkları yüzünden ailesinden sık sık dayak yer.

Bir gün Zeze’nin ailesi başka bir eve taşınınca, Zeze yeni evlerinin bahçesinde kendisine bir şeker portakalı ağacı seçer. Bu küçük ağacın konuştuğunu fark edince ise Zeze’nin artık en yakın arkadaşı bu şeker portakalı fidanı olur. Zeze öğrendiği şeyleri şeker portakalı fidanına anlatır. Şeker portakalı fidanı ile sohbet edip, yaşadığı olayları en ince ayrıntısına kadar dostuna söyler. Aralarındaki bağ giderek güçlenir.

Zeze’nin birde ‘Portuga’ adından bir dostu vardır. Önceleri Portuga’dan nefret etse hatta onu öldürmek istese de zamanla çok yakın birer dost olurlar. Birlikte güzel zaman geçirilirler. Ayrılmaz bir ikili olurlar. Zamanla Zeze’nin hayatı sevdiklerini kaybetmesiyle kötü bir hal alır.

Bizce göre Şeker Portakalı Romanı

Zeze’nin hayatta karşı karşıya kaldığı kötü, olumsuz durumlara karşı nasıl başa çıktığını ve kaybettiği sevdiklerinden sonra küçük yaşına rağmen nasıl hayata tutunduğunu Şeker Portakalı romanında göreceksiniz. Küçük bir çocuğun kaldırmayacağı kadar büyük olaylar yaşayan Zeze’nin hayatı bizce okunmaya fazlasıyla değer. Hayatta çoğu şeyi kendi başına öğrenen Zeze’nin başından geçen olayları mutlaka okumalısınız. Bizce Şeker Portakalı romanını listenize eklemli, kitaplığınıza altın değerinde bir kitap ilave etmelisiniz.

Bakış Açınızı Değiştirecek Kitap Önerisi – Acımak adlı yazımızı okumayı unutmayınız.