Instagram Etiket Nedir, Ne işe Yarar? Hangi Etiketleri Kullanmalıyım? Kimler Etiket Kullanabilir?

Instagram etiket nedir, ne işe yarar? Hangi etiketleri kullanmalıyım? Kimler etiket kullanabilir?

Instagram etiket nedir? Ne işe yarar? Kimler etiket kullanabilir? Instagram hangi etiketleri kullanmalıyım?
Instagram’da birçok hesap ve sayfa gönderilerini daha fazla kişiye ulaştırmak için etiket (#) kullanmaktadır. Bu özellik sayesinde eklediğiniz etiketi takip eden kullanıcılar sizin gönderinizi de görür. Sizi takip etmeseler de paylaştığınız gönderileri görecekleri için hesabınız popülerliği artacak ve etkileşim kazanacaksınız. Böyle yararlı özelliğin ince kullanım detayları bulunmaktadır. Bu detaylara dikkat etmelisiniz. Gönderlerinizi daha fazla kişiye ulaştırmaya çalışırken mevcut takipçilerinizden de olabilirsiniz. Bu ince detaylara bir bakalım..

NEDEN ETİKET KULLANMALIYIM?

Neden etiket kullanmalıyım?
Instagram’da her gün milyonlarca gönderi paylaşılmaktadır. Bir kısım paylaşımlarını sadece kendi takipçileri için yapmaktadır. Ancak takipçi kitlesini genişletmek isteyen hesaplar daha çok kullanıcıya ulaşmak için farklı yöntemler kullanmaktadır. Bu yöntemlerin biriside etiket kullanımıdır. Etiket kullanan hesaplar etiket kullanmayan hesapların bir adım önüne geçer. Etiket kullanmayan hesapların gönderlerini sadece kendi takipçileri görürken, kullanan hesaplar fazladan etkileşim ve dolayısıyla takipçi kazanır. Hesabınızın etkileşimi artırmak için etiket kullanmalısınız.

KİMLER ETİKET KULLANABİLİR?

Kimler etiket kullanabilir?
Instagram’daki her kullanıcı hikayelerine ve gönderilerine etiket ekleyebilir. Ancak gizli hesaplarım etiket kullanması bir şey değiştirmez. Gizli hesaplar ne kadar çok gönderi paylaşırsa paylaşsın gönderilerini sadece kendi takipçileri görecektir. Gizli hesapların gönderilerine etiket eklemesi tavsiye edilmez. Bu nedenle herkese açık tüm hesaplar etiket ekleyebilir.

GÖNDERİLERİME NASIL ETİKET EKLERİM?

Gönderilerime nasıl etiket eklerim?
Instagram’da etiket kullanımı oldukça basittir. Öncelikle eklemeniz gereken etiketleri belirlemelisiniz. Daha sonra hikayenize veya gönderinize o etiketi başına ‘#’ ekleyerek yazmalısınız. Başına ‘#’ koymazsanız veya ‘#’den sonra boşluk bırakırsanız o etiket geçersiz sayılacaktır. Yani bir faydasını göremeyeceksiniz.

Örnek etiketler;

moda

kadın

haber

magazin

kita

makyaj

mizah

karikatür

eglencelivideolar

komikvideolar

HANGİ ETİKETLERİ KULLANMALIYIM?

Hangi etiketleri kullanmalıyım?
Etiket kullanımının ne kadar gerekli ve basit bir şey olduğunu öğrendik. Böylesi yararlı bir özelliğin gereksiz yere kullanımı faydadan çok zarar sağlayacaktır. Doğru etiket kullanımı en az doğru gönderiyi paylaşmak kadar önemlidir. Adım adım hangi etiketleri kullanmamız gerektiğine bakalım..

Gönderi ile uyumlu etiket seç

Gönderi ile uyumlu etiket seç. Paylaştığınız gönderiyi temsil edecek etiketler kullanmalısınız. Alakasız etiket kullanımı sayfanızın spam almasına sebep olacaktır. Örneğin araba katagorisinde bir sayfanız var ve paylaştığınız gönderi de arabalar ile ilgili. Siz bu gönderiye #moda yazarsanız size fazladan etkileşim sağlamayacak hatta gönderinizi görmekten hoşlanmayacak #moda etiketi takipçileri tarafından spama uğramanıza neden olacaktır.

Bunun yerine #araba #sporaraba #yarış gibi etiketler kullanırsanız hem sizin sayfanızı takip edebilecek potansiyel kişilere ulaşmış olacak, hemde sayfanıza etkileşim sağlayacaksınız.

Kaç tane etiket eklemeliyim?

Kaç tane etiket eklemeliyim?
Paylaştığınız gönderiye ne kadar uygun etiketler eklesenizde etiket miktarını abartmamak gerek. Çok fazla etiket kullanımı sayfanızı spama düşürecektir. Kullanmanız gereken etiket sayısı 3 – 5 civarı olmalıdır. Gönderinize 30 tane etiket eklerseniz bir süre sonra Instagram bunu spam olarak algılayacaktır. Spama düşmeniz durumunda etiketlere çık çıkamayabilirsiniz. Konunuz ile alakalı 3 – 5 tane etiket yeterli olacaktır. Abartmamak şartıyla bazen bu eşiği 7 – 10 arasına çıkartabilirsiniz.

Etiket eklerken nelere dikkat etmeliyim?

Etiket eklerken nelere dikkat etmeliyim. Az önce dediğimiz gibi doğru sayıda etiket kullanımı ve bu etiketlerin konunuzu temsil etmesi gerekmektedir. Bunların dışında dikkat etmeniz gereken birkaç husus daha bulunuyor.

Birbirini tekrar eden etiket kullanmayın!

Birbirini tekrar eden etiketler kullanmayın. Kullanacağınız etiketler farklı olsun. Örneğin art arda #mizah #mizah şeklinde etiket kullanmayın. Bir gönderide sadece bir tane aynı etiketten olsun.

Etiketlerle takipçilerinizi rahatsız etmeyin!

Etiketlerle takipçilerinizi rahatsız etmeyin. Kullanacağınız etiketler ile takipçilerinizi sıkmayın. Takipçilerinizi etikete boğmayın. Önce güzel bir gönderi açıklaması ekleyin. Etiketleri en son ve açıklamanızın sonuna ekleyin. Mümkünse takipçileriniz o etiketleri görmesin.

Sürekli aynı etiket kombinasyonundan uzak durun!

Sürekli aynı etiket kombinasyonundan uzak durun. Kullanacağınız etiketleri sık sık değiştirin. Her gönderiye aynı etiketleri eklemeyin. Farklı etiketler deneyin. Farklı etiketler ile kendinize yeni kapılar açın. Sürekli aynı etiketler ile paylaşım yaparsanız hep aynı kitleye ulaşacaksınız. Farklı etiketler ile farklı kitleler elde etmeye çalışın.

Benzer Konular

Leave a Comment