Akıllı Telefon Kullanmanın Avantajları & Dezavantajları

Akıllı telefonlar hayatımıza girdi gireli aslında çok şey değişti. En önemlisi ise, sosyalleşmek adını asosyalleşmek ile değiştirdi. Bunun yanında interneti cebimize kadar taşıyarak bilgiye daha hızlı ulaşmamızı sağladı. Bu yazımızda akıllı telefonların bize sağlamış olduğu avantajlar ve dezavantajlardan bahsedeceğiz.

Akıllı Telefonların Bize Sağlamış Olduğu Avantajlar

  • Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi, araştırmak istediğimiz bilgi için artık kütüphanelere gitmek yerine, cebimizden telefonu çıkarıp bir dokunuş ile ulaşabileceğiz.
  • Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar için, konum bulma daha kolaylaştı. Bir yerden bir yere gitmek için yol tarifi alarak zaman kaybetmek yerine, akıllı telefonlar üzerinden gitmek istediğiniz konumu bulmak artık 1 saniyeden daha kısa. Üstelik sizi en kısa yollardan gideceğiniz konuma çabucak ulaştırma özelliğini de es geçmeyelim.
  • Resim ve video yollamak daha kolay bir hal aldı. Artık MMS ve SMS hayatımızda hiç yok diyebileceğimiz kadar az bulunmaktadır.

Akıllı Telefonların Bize Sağlamış Olduğu Dezavantajlar

  • Eskiden bir mekana oturduğumuzda o kadar çok konu konuşulurdu ki, hatta bazıları yarım kalır bir sonraki gün konuşulmaya devam edilirdi. Şimdilerde ise bütün mekanlarda insanların ellerinde telefon, ve konuşacak konu eskisi kadar fazla bulunmamakta.
  • Reşit olmayan çocuklarda da akıllı telefonlar bulunduğundan dolayı, bütün kötü internet sitelerine olayca ulaşabildiğinden dolayı ebeveynler için bu büyük bir dezavantaj. Çocuklu ailelerin en çok dikkat etmesi gereken hususlardan birisi de çocuklarına almış oldukları akıllı telefonun bilinçli bir şekilde kullanmasını öğretmektir.