10 Adımda Evde Güzel Zaman Geçirmenin Yolları

10 adımda evde güzel zaman geçirmenin yolları. Evde genellikle canımız sıkılır. Evde canımız sıkılınca ne yapabiliriz? Evde yapılabilecek aktiviteler nelerdir? Peki 10 adımda evde güzel zaman geçirebilir miyiz?

Sıkılmamızın ilk nedenlerinden biri sürekli aynı şeyleri yapmaktır. Sürekli aynı şeyi yapmak bir süre sonra artık başka şeylere yönelme ihtiyacı doğurur. Aynı aktiviteleri gerçekleştirmek, başka şeylere yönelmemek sıkılmamıza neden olacaktır. Yeni bir şeyler keşfedemez dolayısıyla aynı şeyleri tekrarlarsak evde güzel zaman geçiremeyiz. Evde güzel zaman geçirmek istiyorsak öncelikle alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz. Yeni şeyler denemeli, sınırlarımızı zorlamalıyız. Her ne kadar ev ortamında yapabileceğimiz şeyler kısıtlı olsa da yeni uğraşlara, hobilere yönelmemiz mümkün.
10 adımda evde güzel zaman geçirmek için yapabileceğiniz aktiviteleri bu yazımızda derledik.

Bir Hafta Boyunca Paketli Gıdalar Tüketmemeye Çalışın

10 adımda evde güzel zaman geçirmenin ilk adımı olarak hayatımızda büyük yer edinmiş paketli gıdaları tamamen olmasa da bir süreliğine hayatımızdan çıkarmalıyız. Kendinize küçük hedefler koyun. İlk olarak 1 hafta boyunca hiçbir şekilde paketli gıda tüketmemeye çalışın. Paketli gıdalar yıllardır hayatımızda büyük bir alışkanlık durumuna gelse de bu alışkanlığı yavaş yavaş unutabiliriz.

Az önce bahsettiğimiz gibi evde güzel zaman geçirmek istiyorsak öncelikle alışkanlıklarımızı gözden geçirmeliyiz. Böylesi büyük bir alışkanlığı hayatınızdan çıkartarak güzel zaman geçirmenin ilk adımını atabilirsiniz.

Aileniz İle Kutu Oyunları Oynayın

10 adımda evde güzel zaman geçirmek istiyorsanız mutlaka listenize kutu oyunlarını da dahil edin. Kutu oyunları birden fazla kişiyle hatta ekip halinde oynandığı için çok eğlenceli oluyor. Aileniz ile kutu oyunları oynarsanız zamanın nasıl geçtiğini bile fark etmeyeceksiniz.

Kısa Film Çekin

Evde yapabileceğiniz aktivitelerden biriside kısa film çekmektir. 10 adımda evde güzel zaman geçirmek istiyorsak sınırlarımızı gerçekten zorlamalıyız. Evde kendi çapınızda kısa bir film çekmeye çalışın. Filmde ailenizi de oynatabilirsiniz. Çektiğiniz filmi düzenleyin ve saklayın. Belki bir gün izlemeye karar verirsiniz. Bu arada unutmayın senaryo yazarı sizsiniz, yönetmen sizsiniz, hatta oyuncu sizsiniz.

Yeni Bir Dil Öğrenin

10 adımda evde güzel zaman geçirmenin yanı sıra kendinize de bir şeyler katabilir, yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Evde dil öğrenmeye çalışın. Yeni bir dil öğrenmek, farklı kültürleri tanımaktır. Yeni bir dil öğrenmek için uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Günümüz teknolojisinde evde dil öğrenmemiz mümkün.

Enstrüman Çalın Veya Öğrenin

10 adımda evde güzel zaman tabiiki müziksiz geçirilmez. Herhangi bir enstrüman öğrenebilirsiniz. Hali hazırda çaldığınız bir enstrüman varsa ona tekrar dönebilirsiniz. Müzik ruhu dinlendirir. Dinlenmiş bir ruh olmadan evde güzel zaman geçirmek pek mümkün değildir.

Cildinize Bakım Yapın

Evde canımız sıkılırsa cildimize bakım yapabiliriz. 10 adımda mutlu olmak istiyorsak öncelikli olarak kendimize önem vermeliyiz. Cildimize bakım yapmalıyız. Hem bize güzel bir uğraş olacak, hemde motivasyonumuzu artıracaktır. Cildinize bakım yapmak ve cildinizi korumak sizi mutlu edecektir.

‘Evde meyvelerle yapabileceğiniz doğal maskeler’ yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Kitap Okuyun

10 adımda mutlu olmanın yollarından birisi kesinlikle kitap okumaktır. Kitap okumak stresi ve kaygıyı azaltan kanıtlanmış yöntemlerden birisidir. Mutlu olmaya öncelikle stresi ve kaygıyı yok ederek başlayabiliriz. Hem zamanı güzel değerlendirir, hemde yeni bilgiler öğreniriz.

‘Mutlaka okumanız gereken kitaplar’ adlı yazımız buradan ulaşabilirsiniz

Gardırobunuzu Elden Geçirin

10 adımda mutlu olmak için düzen şarttır. Düzensiz bir yerde yaşamak dolaylı olarak sizi mutsuzluğa itecektir. Düzeni sağlamaya gardırobunuzdan başlayabilirsiniz. Kıyafetlerinizi belli kategorilere ayırın ve onları düzeltin. Gardırobunuzu elden geçirdikten sonra odanızın kalan kısımlarını düzenlemeye başlayabilirsiniz.

Bitki Besleyin

10 adımda mutlu olmanın bir diğer yolu bitki beslemektir. Bitki beslemek güzel bir uğraştır. Elinizde büyüttüğünüz bir çiçeği veya bitkiyi izlemek sizi kesinlikle mutlu edecektir. Bitki beslemek stresi azaltan kanıtlanmış bir diğer aktivitedir. Daha sonra büyüttüğünüz bitkiyi bir sevdiğinize hediye edebilirsiniz.

Dizi Veya Film İzleyin

10 adımda evde güzel zaman geçirmenin en iyi yollarından birisi dizi veya film izlemektir. Evde boş vakitlerinizde seçtiğiniz dizi, filmi izleyin. Ailenizle de izleyebilirsiniz. Hem ailenizle vakit geçirmiş olur, hemde gerçekten mutlu olabilirsiniz.

Tek sezonluk dizi önerileri listemize buradan ulaşabilirsiniz

BONUS! ORİGAMİ YAPIN

10 adımda evde güzel zaman geçirmenin son yolu ise origami yapmaktır. Origami güzel bir sanattır. Stresinizi azaltır, ruhunuzu dinlendirir ve hayal gücünüzü artırır. Origami yaparak el işi yeteneğinizi artırırken güzel zaman geçirebilirsiniz.